Miért építsünk faházat?
Egy faház építése nagyszerű lehetőség azoknak, akik szeretnének eltávolodni a városi élet zajától és a természet közelségében kikapcsolódni. Az ilyen típusú épület általában alacsonyabb költségekkel építhető meg, környezetbarát és természetes megjelenése miatt tökéletesen illeszkedik a környezetbe. Emellett a faház kialakítása és dekorálása is fantasztikus kreatív lehetőségeket kínál.
Kerti faház építése házilag
A fa az egyik legnépszerűbb alapanyag a természetes megjelenése miatt. A fa kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik, valamint nagyon ellenálló és változatos megjelenésű anyag. Ahhoz, hogy a faház tartós legyen, keményfát, például tölgyfát, bükkfát vagy akácot kell választani. A fenyőfából készült házak is elterjedtek, ha megfelelően kezelik, akkor évtizedekig ellenállóak maradnak.
Az előkészületek és a tervezés során a szerszámoskamra helyének kijelölése az első és legfontosabb feladat. Fontos szempont, hogy a tárolni kívánt eszközök elférjenek a helyen. Ha nagyobb fészerben gondolkodik, akkor akár a kerti bútorok, a gyerekjátékok, a mobilgrill és a nyári gumik is beleférhetnek egy közel 4 négyzetméteres szerszámosba.
A faház építése előtt gondolja át, hogy milyen dolgokat szeretne elhelyezni az építményben, majd az ajtó szélességét ennek megfelelően mérje fel. Lényeges továbbá, hogy körbejárható legyen a karbantartás, az átfestés és a szellőzés miatt.
Bármilyen faanyaggal is dolgozik, ahhoz, hogy időtálló legyen a szerkezet, megfelelő védelmet kell biztosítani. A faanyagot gombaölővel, favédővel, alapozóval kell kezelni, majd két réteg vizesbázisú vékonylazúr festéket kell felvinni, hogy a fa lélegezni tudjon. Ha lenolaj kencével kezelik, akkor a fa felülete nem szívja magába a nedvességet, és a fapác is plusz védelmet nyújt.
A fa tároló szerkezetének építése - mint minden ház és építmény - az erős alapokon nyugszik, ezért olyan helyre célszerű kialakítani, ahol már meglévő beton vagy térköves alappal rendelkezik. Megfelelő alapozás nélkül az épület megsüllyed. Ha füves kertje van, akkor cölöp alapra kell építeni a szerszámoskamrát, hogy a talaj nedvessége ne tegye tönkre.
Miután elkészült a váz, következik az oldalfalak befedése, amelyhez hulladékfát, gyalult deszkát, OSB lapot, lambériát vagy kevésbé tartós pozdorját is használhatunk. A faanyagot méretezni kell, majd körfűrésszel meg kell vágni a megfelelő méreteket.
Fontos, hogy megfelelő szellőzést biztosítsunk, és legalább egy ablakot vágjunk ki dekopírfűrésszel.
Tetőszerkezet - Végül telepítsük az időtálló tetőszerkezetet. A bitumenes zsindely a legszebb, de egyik legdrágább lehetőség. Ha olcsóbb megoldást keresünk, akkor a hullámlemez tökéletes választás a kerti tároló befedésére. Ha az ablakot meg akarjuk óvni, választhatunk üvegszálas hullámos műanyag tetőt is, így világos lesz a faház.