A hőszivattyúk működése
A hőszivattyúk olyan készülékek, melyek a környezet hőjét felhasználva hőt szállítanak egy melegvíztárolóba vagy fűtőrendszerbe. Az alapelve a hőszivattyúk működésének az, hogy a környezeti hő energiát egy hűtőközeg segítségével melegíti fel, majd ezt a melegített hűtőközeget továbbítja a helyiségbe vagy a fűtést igénylő rendszerbe. A hőszivattyúk hatékony és környezetbarát alternatívát jelentenek a hagyományos fűtési módszerekhez képest, hiszen kevesebb energiát használnak fel, és nincs szükségük fosszilis tüzelőanyagokra. Az egyre növekvő tudatosság és az energiatudatosság előtérbe kerülésével a hőszivattyúk egyre népszerűbbek a lakosság körében.
Napjaink egyik feltörekvő fűtési és hűtési megoldása, ami számos előnnyel rendelkezik.
Az egyik leggazdaságosabb és legenergiahatékonyabb megoldás, akár napelemmel együtt is alkalmazhatjuk otthonunkban. Nem utolsó sorban pedig környezettudatosság szempontjából is az egyik legjobb választás.
A hőszivattyú olyan hűtő/fűtő berendezés, ami az egyik oldalról kivont hőt a másik oldalra szállítja, tehát az egyik irányba fűt, a másikba pedig hűt. A hőszivattyú működését egy fordított hűtőszekrényhez is szokták hasonlítani.
A hőszivattyú többféle közegben lévő energiát is képes hasznosítani, ez lehet föld, talajvíz vagy levegő is. A trükk nagyon egyszerű, így termelhetünk fűtési energiát alacsony villamosenergia-fogyasztás mellett.
Ha tehát környezettudatosan szeretnénk fűteni, fenntartható energiaforrásra váltani és spórolni, akkor a hőszivattyúk jelentik a megoldást.